Deprem soruşturmalarında 7 ilde yıkılan binalardan delil toplanması tamamlandı

AA muhabirinin aldığı bilgiye nazaran, 6 Şubat’taki zelzelelerin akabinde Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ’da başsavcılıklar tarafından, yıkılan ya da imara ters değişiklik tespit edilen binalarla ilgili resen soruşturmalar başlatıldı.

Yıkılan binalarla ilgili sorumluğu bulunanların tespiti ve yakalanması için süreçleri yürüten başsavcılıklar, binalardan kanıt toplanması için de süreçleri başlattı.

Deprem bölgelerinde görevlendirilen savcılar ve uzmanlar, yıkılan, mevt ve yaralanmaların meydana geldiği binalarda soruşturmalar çerçevesinde kanıt toplamak için çalışma yürüttü.

Başsavcılıklarca, 11 vilayette zelzelenin akabinde birinci bir ayda 9 bin 198 bina incelendi. Bugüne kadar ise sarsıntının etkilediği vilayetlerde 9 bin 435 bina incelenerek gerekli kanıtların toplanması tamamlandı.

Soruşturmalar çerçevesinde Adana, Diyarbakır, Hatay, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa ve Elazığ’da binaların incelenmesi ve kanıtların toplanması sona erdi. Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya ile Besni, Gölbaşı, Elbistan, İskenderun, İslahiye, Nurdağı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerindeki binaların incelenmesine devam ediliyor.

16 ilçede delillendirme işlemleri tamamlandı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar Adana, Diyarbakır, Hatay, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa ve Elazığ olmak üzere buralarda delillendirme süreçlerinin tamamı bitti. Ayrıyeten sarsıntının etkilediği 16 ilçede de delillendirme süreçleri tamamlandı.” açıklamasını yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir