“İsrail Tanrı’yı kıyamete zorluyor”

Rüstem PEHLİVANLAR/ Oğuzhan OSMAN BİLGİN/HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – Orta Doğu’ya, Osmanlı’nın dağılmasından bu yana huzur gelmedi ve o günden bugüne kan ile vahşet Orta Doğu’dan eksik olmadı. Batı’nın fiili ya da fikri sömürgesine aldığı uzaktan kumandalı Orta Doğu ülkeleri, birbirleriyle savaşmak değerine Batı’ya yakın durmaya çalıştılar.

Filistin’in Müslüman ülkeler tarafından yalnız bırakılması hakkında Herkes Duysun’a değerlendirmelerde bulunan Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Lideri Mahmut Bıyıklı, Filistin’in bugün yalnızlığa terk edilmesinin art planında kültürel emperyalizm ve fikri işgal olduğunu söz etti.

“BU COĞRAFYAYI YÖNETEN BATI’DIR”

Başta Amerika ve İngiltere olmak üzere Müslüman ülkelerin emperyalist devletlerin planlarına kurban olduğunu söz eden Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Lideri Mahmut Bıyıklı, Batı’nın sömürü ideolojisinin çok zekice planlanarak uygulandığını kaydederek şöyle konuştu:

“Batılı sömürgeciler diyor ki: Biz bir ülkeyi işgal ettiğimizde, o ülkeyi bütün toprağı, kurum ve kuruluşlarıyla ele geçirdiğimizde sonrasında gelen kuşaklar bunu kabul etmiyor. Ayaklanmalar, isyanlar, çatışmalar oluyor ve biz çok masrafa giriyoruz. Biz işgal etmek istediğimiz ülkenin toprağını almak, oraya bir vali atamak üzere bir uygulamayı bırakalım. Oraya onlara benzeyen, onların ortasında yetişmiş, onların ortasında yaşayan birini atayalım fakat başı, fikri ve fikirleri bizden olsun.”

Batı’nın bu emperyalizmi bilhassa Orta Doğu’da çok önemli seviyede uyguladığını belirten Mahmut Bıyıklı, “Osmanlı’dan sonra Orta Doğu’da kalemle belirlenen haritalara, çizilen bayraklara ve burada kurulan ülkelere baktığımızda Batı’nın bu sömürü ideolojisini burada nakış nakış dokuduğunu görüyoruz. İsmi Ahmet, Mehmet, Tuğrul, Hüseyin, Şerif olan yöneticiler, Batı’nın buyruk eri olmayı kabullendiler ve bu halde yüz küsur yıldır coğrafyamızda karar sürüyorlar. Aslında bu coğrafyayı yöneten, bu coğrafyaya hâkim olan erk, Batı’dır.”

“TANRI’NIN KIYAMETE ZORLANMASI BU OLSA GEREK”

Dünyada varlığını sürdüren 57 İslâm ülkesinden hiçbirinin bağımsız olmadığını, hepsinin bir halde sömürüldüğünü ve fikren işgal edildiğini kaydeden Türkiye Yazarlar Birliği Mahmut Bıyıklı, Filistin’de yaşanan katliamı, bu ülkelerin bağımsız olmadıklarına kanıt göstererek şu tabirleri kullandı:

“Bağımsız, temassız, sömürülmemiş bir ülke olmadığı için bugün çocuklarımız katlediliyor, bayanlarımızın ırzına geçiliyor. Bu kadar ağır bir soykırım içerisinde, çaresizlik içinde hastanelere giden yaralılar hastanelerde bombalanarak öldürülüyor. Tanrı’nın kıyamete zorlanması bu olsa gerek diyeceğimiz her şey yapılıyor ve bütün bunlar yapılırken 57 ülkeden bir ses, bir nefes, bir hareket çıkmıyor.”

Batılı halkların Müslüman milletlere göre Filistin sıkıntısında seslerinin daha gür çıktığını söz eden Lider Bıyıklı, “İslam ülkeleri olan isimlendirilen ülkelerin meydanlarında, Batı ülkelerinin meydanlarında yapılan şovlar üzere şovlar yapılmıyor. O tartıda reaksiyonlar ortaya konulmuyor. Sistemli olarak ve yüksek bir sesle bu zulüm haykırılmıyor. Kalabalıklar bile toplanmıyor. Devletlerin diplomatik ataklarının olmaması ne kadar acıysa, halkların da konfor alanlarından çıkıp meydanları doldurmaması ve bir insanlık nöbetine girişmemesi o kadar acı.”

Bıyıklı ayrıyeten Filistin’de süren katliamın normalleşmemesi için adımlar atılması ve halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir