İhracat Amazonları iş başında

İZMİR (İGFA) – Türk bayan ihracatçıları, 8 Mart Dünya İşçi Bayanlar Günü’nde, Türkiye’den 11 bin kilometre ötede Japonya’nın Tokyo kentinde düzenlenen “Foodex Japan Fuarı”nda Türkiye’nin besin eserleri ihracatını artırmak için işlerinin başındaydı.

Türkiye’nin son 5 yılda Japonya’ya besin ihracatının yüzde 72’lik artışla 164 milyon dolardan 282 milyon dolara çıkmasına büyük katkı sağlayan bayan ihracatçılar, Japonya’ya besin ihracatımızın 1 milyar dolara çıkması için Türk besin eserlerini Japonlara beğendirmek için emek verdiler.

Gaia Oliva firması için Japonya’daki Foodex Japan Fuarı’nda misyon yapan Nilüfer Koray ve Mine Akdere bu bayanlardan ikisiydi. İkili 8 Mart Dünya İşçi Bayanlar Günü’nde Tokyo’dan paylaştıkları iletide; “Kadınsız bir dünya düşünemiyoruz, her şey bayanların elinden daha hoş. Tüm emek veren bayanların dünya bayanlar gününü kutluyoruz” notunu düştüler. Termes Tarım İhracat Müdürü Hilal Aydın ise dünyanın bayanlar sayesinde daha hoş bir gezegen olduğuna vurgu yaptı. Aydın, “Kadınların güçlü, sevgi dolu ve etkileyici varlıklarını kutluyorum. Güçlü, mert ve özverili bayanların varlığıyla dünya çok daha hoş bir yer” diye konuştu.

Foodex Japan Fuarı’nda Türkiye’nin Japonya’ya besin ihracatının artması için mesai veren bayan ihracatçılardan birisi de ENF Besin firması yetkilisi Rukiye Kayhan’dı. Kayhan 8 Mart bildirisinde endüstiye dişil gücün gerektiğinin altını çizdi. Kayhan şöyle konuştu; “Endüstriye gereken dişil gücün geldiğini ve iş dünyasına yeteri kadar bayan eli değdiğini göreceğimiz birçok hoş günlere. Bayanlar günü kutlu olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir