İhaleye fesat karıştıranlara operasyon: 12 gözaltı

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü grupları, organize halde hareket ederek icra dairelerince satışa çıkartılan gayrimenkul ve araçların ihale tarihler

Yapılan araştırmada, haksız yarar sağlamak emeliyle oluşturulan kabahat örgütünün, ihalelere katılmak isteyenleri ‘tehdit, cebir ve şantaj’ yoluyla ihaleye girmekten vazgeçirdiği belirlendi.

İHALELERİ ENGELLEMİŞLER

Ayrıca, Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun mükelleflerin borçlarına karşılık haczettiği araçları icra daireleri aracılığıyla satışa çıkardığı sırada kabahat şebekesinin devreye girerek araç sahibi ve ihaleye girecek olan başka şahıslar ile irtibat kurdukları, ihale başlangıcında yatırılması gereken teminatı yatırdıkları lakin mükellefin isteği üzerine ihale sonrasında aracın bedelinin tamamını yatırmayarak teminatı yaktıkları, ihalenin tekrar yapılmasına sebebiyet verdikleri, ikinci teklif verenlerin de ihaleyi almasını engelledikleri, sonraki ihale sürecini de takip ederek aracı düşük maliyet ile satın aldıkları ya da aracın mükellefte kalmasını sağladıkları tespit edildi.

Ekipler, kimliği belirlenen 12 şüphelinin yakalanması için eş vakitli operasyon düzenledi. Gözaltına alınan şüpheliler tabirleri için emniyete götürüldü. Adreslerdeki aramalar sürüyor. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir