Döşemealtı Kovanlık’ta kapalı devre sulama sistemine geçiliyor


400 çiftçi ailesinin faydalanacağı sistemde sona gelindi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Döşemealtı ilçesine bağlı Kovanlık Mahallesi’nde 400 çiftçi ailesinin faydalanabileceği kapalı devre sulama sistemi yapıyor. 3 bin 150 dekar alana hizmet verecek sistem yüzde 90 oranında tamamlandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, üreticileri her alanda desteklemeye devam ediyor. Döşemealtı ilçesine bağlı Kovanlık Mahallesi’nde yapımı süren kapalı devre sulama sisteminin yüzde 90’ı tamamlandı. Sistem sayesinde 5 adet sondajdan alınan su 500 tonluk su toplama havuzuna aktarılacak ve kapalı havuz sistemi ile isale hatlarına dağıtılacak. Yaklaşık 25 kilometrelik kapalı sistem ağı sayesinde su israfı son bulurken, çiftçilerin hem dekar başına maliyetleri azalacak hem de üretim çeşitliliğinde artış sağlanacak.

BÖLGENİN REFAH SEVİYESİNİ ARTIRACAK PROJE

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Seda Özel yapımı süren kapalı devre sulama sisteminin bölge halkı için önemli bir proje olacağını söyledi. Özel şöyle konuştu: “Döşemealtı’nın merkeze yakın kırsal mahalleri tarımın yoğun yapıldığı bu nedenle terk edilmemesi gereken iklim açısından da önemli bir bölge. Kovanlık Mahallesi sulamada sıkıntı yaşanan bir bölge olarak karşımıza çıkıyordu. Bir yıl önce başlattığımız sulama tesisi projesinde sona yaklaşıyoruz. Çalışma tamamlandığı zaman bölgede su sorunu yaşayan üreticilerimize yönelik daha büyük bir alanı sulamaya açacağız. Bu sayede ekonomik olarak daha yüksek üretim yapılabilecek. Bölgenin refah seviyesini de arttıracak bu sulama sistemi ile gençlerin tarıma yönlendirilmesi için de önemsediğimiz bir proje gerçekleştiriyoruz.”

SU İSRAFININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Jeoloji Mühendisi Ali Yoğurtçuoğlu yapılan kapalı devre sulama sisteminin çiftçilerin verimini artıracağını ve sulamada büyük kolaylık sağlayacağını belirtti. Yoğurtçuoğlu, ”Daha önceki yıllarda burada bir tesis yapılmış. Sondajlardan alınan sular eski beton kanallara veriliyordu ve böylelikle salma sulama sistemi şeklinde bir ağ mevcuttu. Ancak zaman içerisinde kanallarda meydana gelen ufak çatlama ve çökmelerden dolayı su israfı oluşuyordu” dedi.

3 BİN 150 DEKAR ALAN SULANABİLECEK

Hayata geçirilen proje ile tüm sistemi kapalı devre sulama sistemine çevirdiklerini söyleyen Yoğutçuoğlu , “5 adet pompamızdan alınan suyu havuza aktaracağız. Havuza aktardıktan sonra tüm isale hattımızı kapalı sistem şekline dönüştüreceğiz. 3 bin 150 dekar bir sulama sahamız var. Tesis sayesinde sulanan alan daha da artacaktır. Daha verimli daha düzenli sulama ile ürün çeşitliliği de artacaktır. Dekar başına düşen gelir yükselecektir” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir