DEVA Partili Candan Karlıtekin: ‘Süt üreticisi batıyor’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Yem fiyatlarının artış sebebi süt fiyatı” açıklamasının akabinde Ulusal Süt Kurulu, 7 lira 50 kuruş olan çiğ süt fiyatını artırmadı.

Candan Karlıtekin, bugün yaptığı açıklamada, çiğ süt fiyatında artış yapılmamasına reaksiyon gösterdi.

Çiğ sütün en az 9 lira olması gerektiğini belirten Karlıtekin, şunları söyledi:

“Süt üreticisi ayakta kalma çabasında. Süt hayvancılığında kaliteli kaba yem ve kaliteli kesif yem, süt randımanını ve kalitesini artırıyor. Pekala fiyatların daima arttığı bu kriz ortamında yem fiyatları yerinde mi duruyor? Hayır.

“1 LİTRE ÇİĞ SÜT, 1,5 KİLO YEME DENK OLMALI”

Sütte sürdürülebilir üretim için 1 litre çiğ süt, 1,5 kilo yeme denk olmalı. Şayet 1 litre süt, 1,3 kilo yem ise üreticisi ne olur ne ölür. Hele 1 litre süt 1 kilo yem ise üretici esasen sizlere ömür. Beştepe ne yapıyor? Tarım Bakanlığı’nın uygun görüşüne karşın çiğ süt fiyatının bu denkliğe uygun oluşmasına asla müsaade vermiyor. Niçin? Güya bu biçimde enflasyonu düşürecekler.

“ÇİĞ SÜTÜN LİTRE FİYATI EN AZ 9 LİRA OLMALI”

Ey Ulusal Süt Kurulu, bir ton yemin 7 bin liraya gerçek seyrettiği bir ülkede en az 9 lira olması gereken çiğ sütün litre fiyatını 7,5 lira olarak neye nazaran belirliyorsun? Yetmedi; ihracatçılara zorla döviz bozdurtan baş, süt üreticisini de kıskacına alıyor. Dişi hayvan bölümü yasak, süttozu ihracatına kısıtlama. Et açığı için ‘Gelsin ithal canlı hayvan’. Yani süt üreticisi her istikametten kuşatma altında. Beştepe’dekiler, açın kulağınızı, süt üreticisi batıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir