CHP’li Ağbaba Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ek borçlanma yetkisi verilmesini eleştirdi: 2023 bütçesi gelmeden bitti

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba,  Hazine ve Maliye Bakanlığı’na 200 milyar TL ek borçlanma yetkisi verilmesini eleştirerek,  “2023 bütçesi daha gelmeden bitti. Bütçe bitmeden, oylanmadan 292 milyar borçlanmaya bir 200 daha istiyorsunuz. Gecenin bu saatinde Spor Komisyonu’na götürseniz tahminen spor olurdu. Ne varsa atmışsınız içine ya. Bu torba kanun değil, çorba kanunu” dedi.

Ağbaba, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu’nda AKP’li milletvekillerinin gece yarısında verdiği önergeyle Hazine ve Maliye Bakanlığı’na 200 milyar TL ek borçlanma yetkisi verilmesine reaksiyon gösterdi. Ağbaba, kurulda yaptığı konuşmada şunları lisana getirdi:

“Bu önergeyle 2023 bütçesi daha gelmeden bitti”

“Şu anda, sabah 02.53’te bir korsan önergeyle karşı karşıyayız. Olacak iş değil. Bütçe daha Meclis’te oylanmamış, Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan bütçe geçmiş, yarın son günü. Bu önergeyle 2023 bütçesi daha gelmeden bitti. 200 milyar borçlanma limitinin artırılması isteniyor. Bedelli Sanayi Komisyonu’nun üyeleri, siz niçin buna alet oluyorsunuz? Bu sizin bahsiniz mu? Haydi, OHAL’i anladık, yüzde 2’yi anladık, zeytini anladık, toplu mukaveleyi anladık, KYK’yı anladık da bu kadar olmaz.

“Bütçe bitmeden, oylanmadan 292 milyar borçlanmaya bir 200 daha istiyorsunuz”

Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelmesi gereken bir borçlanma yetkisi Sanayi Komisyonu’ndan çıkarılıyor. Millet bize güler. Bu kadar öngörüsüzlük olur mu ya? Bütçe bitmeden, oylanmadan 292 milyar borçlanmaya bir 200 daha istiyorsunuz. Düzgün ki Sıhhat Komisyonu’na götürmediniz. Orada daha rahat geçebilirdiniz tahminen ya da Tarım Komisyonu’na ya da Spor Komisyonu’na, gecenin bu saatinde Spor Komisyonu’na götürseniz tahminen spor olurdu.

“Bu torba kanun değil, çorba kanunu; bu milletvekillerine de hakaret”

Bu torba yasanın sizin de içinize sinmediğini ben biliyorum, Sanayi Komitesi üyelerimizin içine sinmediğini biliyorum. Ne varsa atmışsınız içine ya. Bu torba kanun değil, çorba kanunu. Bu milletvekillerine de hakaret. Yalnızca bize değil hepimize hakaret. Olacak iş değil. Bunu kim size söylediyse, kim teklif ettiyse alsın götürsün. Bu türlü bir şey olur mu? Sabahın 3’ünde bir 200 milyar borçlanmayla geliniyor. Duymadınız herhâlde. Bir daha söyleyeyim: 200 milyar, yani 200 katrilyon. Ben kurul başlarken dedim ki: ‘Bu Mustafa Elitaş, burada saf bir sebeple iki gündür sabaha kadar beklemez’ dedim. Dediğim çıktı mı, çıkmadı mı? Yoksa Elitaş gelecek yüzde 2 barajla uğraşacak.

Sabahtan beri nezaketle dedik ki burada memur sendikaları var, siz de hak veriyorsunuz buna. İki sendikanın kendi çıkarları için getirmiş olduğu 189 sendikayı yok edecek bir teklif için 4 saattir davet yapıyoruz, lütfen diyoruz. Kanuna, anayasaya alışılmamış. Gözünün içine sokar üzere o 1’den vazgeçmiş 2’yi getiriyor. Ne diyeceğimi şaşırıyorum ben, olacak iş değil.” (ANKA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir