Cezayir Cumhurbaşkanı: Fransa sömürgeci kompleksinden kurtulmalı

Cezayir Cumhurbaşkanlığı’nın yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un, ülkesinin Fransa ile bağlantıları başta olmak üzere, global ve bölgesel problemlere ait Le Figaro gazetesine açıklamalarda bulunduğu belirtildi.

Tebbun, Cezayir-Fransa ilgilerine dair, “Fransa sömürgeci kompleksinden kurtulmalıdır. Birebir halde Cezayir de sömürülen ülke kompleksinden kurtulmalıdır” sözlerini kullandı. Fransa’nın Cezayir vatandaşlarına tekrar vize vermeye başlamasını olumlu bir adım olarak kıymetlendiren Tebbun, bu bağlamda Cezayir’in Fransa’dan bağımsızlığını sağlayan Evian Anlaşmaları’na işaret etti.

Cumhurbaşkanı Tebbun, aşırılık yanlısı birtakım Cezayirlilerin Fransa’daki hareketlerinin münasebetlerinin bilinmesi gerektiğini vurgulayarak, aşırılığın Cezayir’den kaynaklanmadığını, Cezayir’in Fransa’dan Suriye üzere birtakım ülkelere giden aşırılık yanlısı Cezayirlilerden de sorumlu olmadığını tabir etti.

Fransa’nın Cezayir’den daha fazla doğal gaz ithal etme talebinde bulunmadığını belirten Tebbun, Fransızcanın da ülkesinde halka empoze edilmeyeceğini, tercihin Cezayirli ailelerin elinde olduğunu kaydetti.

Tebbun, Fransa’ya, Cezayir’in Sahra Çölü’nde gerçekleştirdiği nükleer deneme atıklarını temizlemesi davetinde da bulunarak, Paris idaresinin deneylerin gerçekleştirildiği bölgede ziyan gören Cezayirlilerle ilgilenmesi gerektiğini lisana getirdi.

Fransa’ya 2023 yılında resmi bir ziyarette bulunacağını belirten Tebbun, iki ülke ortasındaki ilgileri kurtaracak yeni jenerasyonu yetiştirmenin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un iradesine bağlı olduğunu vurguladı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir