Bloomberg’e Göre Erdoğan “İslamcı” Kartını Açtı

HÜDA-PAR ve Yine Refah’ın Cumhur İttifakı’na katılmaya yakın olması memleketler arası basında da kendine yer buldu. Bloomberg, her iki partiyi de ‘İslamcı’ olarak nitelerken, Erdoğan’ın Millet İttifakı karşısında bu partilerin oyuna muhtaçlık duyduğunu yazdı.

Millet İttifakı’nın geçen hafta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday göstermesinin akabinde seçim yarışı kızıştı.

İttifaktaki parti başkanları ayrıyeten Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanları Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun da cumhurbaşkanı yardımcılığına getirilmesini kabul etti. Her iki önder de Türkiye’deki siyaset arenasının en tanınan isimleri ortasında.

Birçok milletlerarası medya kuruluşu Türkiye’deki son gelişmeleri ve siyasalların açıklamalarını anbean takip ederken ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg dikkat cazibeli bir haber yayınladı.

AK Parti’nin HÜDA-PAR ve Tekrar Refah partileriyle ittifak kurmasını okurlarına aktaran Bloomberg, “Erdoğan, seçim ittifakını kuvvetlendirmek için İslamcı cepheye bakıyor” başlığını tercih etti.

Haberde ise “Cumhurbaşkanı Erdoğan küçük ve köşede kalmış İslamcı partilerin takviyesini arıyor” sözlerine yer verildi.

Metinde öbür öne çıkan kısımlar şöylle: 

‘Erdoğan en geniş kapsamlı ve laik cumhuriyet kıymetlerini benimseyen, bayana ve LGBTQ topluluklara şiddeti eleştiren muhalefet bloğunu 14 Mayıs’ta yenmek için onların  oylarına muhtaçlığı olabilir.’

‘Erdoğan, muhafazakar tabanını genişletmeye çalışarak seküler muhalefet ile din ve bayan hakları üzerinden kültürel çatışma riskini alıyor.’

HÜDA-PAR’ın 2018’deki son genel seçimlerdeki oy ortanı yüzde 0,31, aldığı oy ise 157 bin. Partiye yönellik en büyük tenkit ise terör örgütü Hizbullah ile olan yakınlığı.

Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan tarafından kurulan Yeniden Refah Partisi ise ‘6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Yönelik Kanun’un kaldırılmasını Cumhur İttifakı’na iştirak için koşul koşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir