Almanya’da Abdülkadir Sargın’ın cenazesini yakan hastane özür diledi

Almanya Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sebastian Gülde, bahse ait başşehir Berlin’de basın toplantısı düzenledi.

Gülde’ye, Sargın’ın cenazesinin kazara yakılmasının, Türkiye ve Almanya’daki Türk toplumunda yarattığı rahatsızlık ve tedirginlik hatırlatılarak, ülkenin, bu türlü bir olayın bir daha yaşanmaması için yeni adımlar atıp atmayacağı soruldu.

Bu hususta mahallî makamlarla irtibata geçilmesi gerektiğini tabir eden Gülde, polisin olaya ait soruşturma başlattığını anımsatarak, elinde bu hususta öteki bilgi bulunmadığını kaydetti.

OLAYDAN SORUMLU HASTANE ÖZÜR DİLEDİ

Öte yandan cenazelerin karıştığı Hannover Tıp Yüksekokulu (MHH) Hastanesi, AA’nın bahse ait sorusuna yazılı cevap verdi.

Hastanenin, cenazelerin karıştırılmasından ötürü derin hüzün duyduğu ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilendiği aktarılan açıklamada, “Yüksekokul, merhumun yakınlarından özür dilemiştir.” sözü yer aldı. Olaya ait ayrıyeten bir basın toplantısı yapılmayacağı da belirtildi.

AA’nın bahse ait sorusu üzerine Aşağı Saksonya Eyaleti Bilim ve Kültür Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise, eyaletin Bilim ve Kültür Bakanı Falko Mohrs’un, hem Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya hem de hayatını kaybeden Sargın’ın bir yakınıyla görüştüğü kaydedildi.

​​​​​​​Açıklamada, Mohrs’un aileye taziye dileklerini, hüznünü ve özrünü ilettiği aktarıldı.

CENAZELERİ KARIŞTIRDILAR

MHH Hastanesinde 14 Aralık’ta vefat eden Abdulkadir Sargın’ın naaşı ile 5 Aralık’ta vefat eden 81 yaşındaki bir Alman’ın cenazesi ile kazara karıştırılmış, Alman ailenin cenazenin yakılması için krematoryuma götürülmesini istemesi üzerine Abdulkadir Sargın’ın cenazesi krematoryumda yakılmıştı.

Alman aile daha sonra, vazoya konan ve kendi yakınlarının sandığı lakin Sargın’a ilişkin olan külleri merasimle defnetti.

Sargın’ın cenazesini almaya giden ve İslami metotlara nazaran defin hazırlığı yapan çocukları ise gasilhanede yıkanmak üzere bekleyen cenazenin babalarına ilişkin olmadığını gördü.

Babalarının cenazesinin nerede olduğunu araştıran aile, hastane yetkililerinin yanıtıyla sarsıldı.

Türk vatandaşı Sargın için bugün Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Hannover Merkez Camisi’nde gıyabi cenaze namazı kılındı, Sargın’ın külleri Hannover Stöcken Mezarlığı’nda dualarla toprağa verildi. Sargın ailesi türel süreç başlattı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir