Urfa adayı Ahmet Tüysüz’ün seçim aracına saldırı iddiası

Fatma Keber

URFA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) listesinden Urfa milletvekili adayı olan DEVA Partisi Urfa Kurucu İl Başkanı Ahmet Tüysüz’ün seçim çalışmalarını yapan aracına taarruz yapıldığı argüman edildi. Olay, dün akşam saatlerinde Urfa’nın Haliliye ilçesinde bulunan Abide Kavşağı’nda meydana geldi.

İddiaya nazaran, CHP listesinden Urfa milletvekili adayı olan Ahmet Tüysüz’ün seçim aracına, kırmızı ışıkta beklediği sırada kimliği belgisiz kişi yahut şahıslarca silahlı akın yapıldı.

Aracın lastiğinin ziyan görmesi sonucu, durum emniyet gruplarına bildirildi. Gruplar, olay yerinde yaptığı incelemelerin akabinde, daha ayrıntılı inceleme için aracı emniyete götürdü.

‘TELAŞA MAHAL YOK’

Olayı toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Tüysüz, polisin partililerin konutlarına giderek olayı soruşturduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Emniyetinin olayı aydınlatmak yerine teşkilatımızdaki arkadaşların meskenlerine bu saatte gidip onları sormalarından anlıyoruz ki bu bir taarruz ise şimdiden failleri bulunamayacak. Biz bu soruşturmadan hiç bir şey beklemiyoruz. Biz sabırla 15 Mayıs’ı bekleyeceğiz. Telaşa mahal yok!”

‘SİLAHLA ATEŞ EDİLDİĞİNE DAİR BİR BULGUYA RASTLANMAMIŞTIR’

Şanlıurfa Valiliği ise bu gün sabah saatlerinde hususa ait bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Konuya dair yapılan araştırmada, bahse husus seçim aracının sağ art lastiğinin patlak olduğu ve jantının ziyan gördüğü anlaşılmış; sonrasında uzman eşliğinde lastik açılarak incelemeler yapılmış, fakat silahla ateş edildiğine dair bir bulguya rastlanmamıştır” denildi.

VALİLİK TOPLUMSAL MEDYA PAYLAŞIMLARI HAKKINDA SÜREÇ BAŞLATILACAĞINI DUYURDU

Olayın yaşandığı alanla ilgili de araştırmalar yapıldığını belirtilen açıklamada “250-300 metrelik alanda gerekli araştırmalar yapılmış, boş kovan ve mermi çekirdeği tespit edilmemiş, lastiğe ziyan vermiş olabileceği düşünülen 8 cm uzunluğunda bir metal kesim bulunarak incelenmek üzere koruma edilmiştir. Durum, emniyet ekiplerimizce parti görevlilerine açıklanarak geçmiş olsun dileklerinde bulunulmuş, ifadelerine başvurulmak üzere parti vazifelileri emniyete davet edilmiştir” sözlerini kullandı.

Valilik, olayla ilgili sosyal medyadan “Deva Partisi aracına hücum yapıldı” halindeki paylaşımları ise ‘Olayla ilgili inceleme sonuçlanmadan’ yapılan arka niyetli paylaşımlar olarak kıymetlendirdi.

“Sosyal medya platformlarında temelsiz provokatif aksiyonlarda bulunanlar hakkında gerekli yasal süreçler ilgili makamlar tarafından yapılacaktır” denildi.

‘ETKİN VE TARAFSIZ BİR SORUŞTURMA YAPILMADIĞINI GÖSTERİYOR’

Ahmet Tüysüz ise Valilik tarafından yapılan bu açıklamayı ‘Alelacele ve örtbas etmeye yönelik biçiminde yorumladı. Tüysüz “Daha kriminal raporu gelmeden buradaki isabet mermi sonucu mu yoksa öteki bir cisim mi bununla ilgili bir rapor görmeden valiliğin ivedilikle yapmış olduğu açıklama aktif ve tarafsız bir soruşturmanın yapılmadığını göstermektedir” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir