Savunma bakanının görevden alındığı İsrail’de sokaklar karıştı! Ordu kontrolü kaybetti

İsrail‘de tartışmalı yargı ıslahatına yönelik protestolar devam ediyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yargı ıslahatına karşı çıkan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden almasının akabinde halk tekrar sokaklara döküldü. Ellerinde İsrail bayrakları ile sokağa inen göstericiler, başşehir Tel Aviv’deki Ayalon Otoyolu’nu trafiğe kapatarak ateş yaktı.

ORDU DENETİMİ KAYBETTİ

Gösteriler her geçen dakika şiddetlenirken, İsrail ordusu alarm durumuna geçti. Ordunun denetimi kaybettiği öne sürüldü.

EYLEMCİLER NETANYAHU’NUN MESKENİNİN ÖNÜNDEKİ BARİKATI YIKTI

Tel Aviv’in dışında Başbakan Netanyahu’nun Kudüs’teki konutunun dışında da çok sayıda kişi toplandı. Kudüs’te aksiyoncular Netanyahu’nun meskeninin önündeki barikatı yıktı.

GÖZTERİCİLERE TAZYİKLİ SU İLE MÜDAHALE

Ülkenin güneydeki Beersheba ile kuzeyindeki Hayfa’da da yüzlerce kişi sokağa indi. Yer yer polis ile göstericiler ortasında tansiyon yükselirken, birtakım bölgelerde polis göstericilere tazyikli su ile müdahale etti.

“İSRAİL DEVLETİNİN GÜVENLİĞİ HAYATIMIN MİSYONU”

Gallant vazifeden alınmasının akabinde yaptığı birinci açıklamada, “İsrail devletinin güvenliği her vakit hayatımın misyonu olmuştur ve olmaya devam edecektir” dedi. Gallant dün yaptığı açıklamada, yargı ıslahatına karşı ordu içerisindeki yaygın protestoları hatırlatmış, ulusal güvenliğe yönelik tehlikeyi münasebet göstererek tartışmalı yargı ıslahatının askıya alınması davetinde bulunmuştu.

“NETANYAHU İSRAİL DEVLETİ İÇİN BİR TEHLİKE”

Muhalefet lideri Yair Lapid yaptığı açıklamada, Gallant’ın vazifeden alınmasına sert reaksiyon göstererek, “İsrail Başbakanı İsrail devleti için bir tehlikedir” dedi.

“NETANYAHU TÜM DİKTATÖRLERİN YOLUNU SEÇTİ”

İsrail’in eski Savunma Bakanı olan Yisrael Beytenu Partisi (İsrail Evimiz) önderi Avigdor Liberman ise, Netanyahu’nun Gallant’ı vazifeden almasını “diktatörlük” olarak nitelendirerek, “Savunma Bakanı, IDF’nin parçalanması ve İsrail’in güvenliğine ölümcül ziyan verilmesi konusundaki derin tasalarını söz etmeye cüret etti. Netanyahu, Gallant’ı dinlemek ve kabineyi toplamak yerine tüm diktatörlerin yolunu seçti. Sesleri susturmak” dedi.

TEPKİ ÇEKEN YARGI REFORMU

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile ABD ve çok sayıda ülkenin karşı çıktığı tartışmalı yargı ıslahatı, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sonlandırılmasını, meclisin mahkeme kararlarını geçersiz kılmasını ve yargının hakimlerin seçimi üzerindeki tesirinin azaltılmasını içeriyor. Islahat çerçevesindeki “başbakanın vazifeden alınmasını zorlaştıran yasa tasarısı” geçtiğimiz günlerde Meclis’te yapılan oylamada kabul edilmişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir